Fashion Revolution opět na scéně. Kam si přijít rozšířit obzory?

 
Fashion Revolution je celosvětovou kampaní za lepší módní průmysl, která se odehrává především na sociálních sítích a přináší informace o negativních důsledcích současného fungování módního světa.
 
Vznikla jako reakce na pád bangladéšské oděvní továrny Rhana Plaza v dubnu 2013, v jejíchž troskách zahynulo více než tisíc lidí. Rhana Plaza, byla původně kolaudovaná jako administrativní budova, na kterou byla na černo přistavěna další patra ve kterých probíhala oděvní výroba, která technicky neodpovídala provozu. Vibrace šicích strojů v této nelegálně zřízené oděvní fabrice zapříčinily praskliny ve zdech budovy, které vedly k jejímu zřícení s více jak třemi tisíci lidmi uvnitř. Jednalo se o jednu z největších katastrof v dějinách módního průmyslu.
 
24. duben pak byl na základě této nešťastné události módními odborníky stanoven jako den Fashion Revolution.
 
Fashion Revolution tlačí na oděvní značky a požaduje transparentní a etickou výrobu zdravotně nezávadného oblečení a zároveň šíří společenskou osvětu a upozorňuje spotřebitele na skutečnost, že jsme to právě my, kdo prostřednictvím svých nákupů vysílá signály o tom, v jakém světě chceme žít a co je pro nás důležité.
 
Symbolem kampaně jsou fotky v oblečení naruby a do dnešního dne se do Fashion Revolution zapojilo více jak 70 zemí z celého světa.
 
FASHION REVOLUTION WEEK
 
Letošní ročník kampaně Fashion Revolution probíhá po čas celého týdne od 18.4. – 24.4.
 
Jak se zapojit?
 
1. Vyfoťte se v oblečení naruby tak, aby byl vidět štítek se jménem značky.
 
2. Nahrajte svou fotku na sociální sítě.  Označte svou fotku @značka a #whomademyclothes a zeptejte se tak značek, kdo vyrobil vaše oblečení.
 
(příklad: Hey, @ZARA, I really want to know #whomademyclothes).
 
Jste-li samotným výrobcem, nebo majitelem oděvní značky a chcete světu ukázat svoji transparentní výrobu, do kampaně Fashion Revolution se můžete zapojit kdykoli během celého roku. Máte-li zájem, stát se Revolucionářem a ukázat světu to, v jakých podmínkách a kým je Vaše oblečení šito, kontaktujte mě na veronika.hubkova@centrum.cz, moc ráda Vám zašlu náš manuál pro oděvní značky, ve kterém najdete veškeré potřebné informace.
 
Po celý týden pak v několika městech v České republice a na Slovensku můžete navštívit doprovodné akce, besedy, fotokoutky, promítání dokumentu The True Cost.
 
Zapojená města v České republice: Praha, Brno, Plzeň, České Budějovice, Liberec, Hradec Králové, Ústí nad Labem
 
Zapojená města na Slovensku: Bratislava, Považská Bystrica, Senica
 
Více informací o jednotlivých akcích najdete na oficiálních stránkách kampaně.
 
FASHION REVOLUTION – „aby móda byl krásná nejen navenek, ale i uvnitř.“